Viskosuplementace

Viskosuplementace je aplikace kyseliny hyaluronové do kloubního prostoru. Cílem aplikace kyseliny hyaluronové je obnovení fyziologických poměrů v artrózou poškozeném kloubu. Nitrokloubní injekce je možné aplikovat do kterýchkoliv kloubů. Nejčastěji je kyselina hyaluronová aplikována do kolena. V této indikaci je schválena i zdravotními pojišťovnami, které se na léčbě podílí formou příspěvku (artróza 2. až 3.stupně). 

Kyselina hyaluronová je obsažena přirozeně v kloubní tekutině (synoviální tekutina), zejména díky svým viskoelastickým vlastnostem působí jako tlumič, lubrikans a podporuje novotvorbu vlastní kyseliny buňkami v kloubu. Významně se podílí na zlepšení metabolismu buněk chrupavky a tlumí rozpad buněk chrupavky, který je součástí artrotických změn. 

Kdy je léčba indikována?

1. Artróza nosných kloubů

2. Bolesti čéšky (chondropatie, chondromalacie, dysplázie čéšky) - především mladší sportující generace vždy s kombinací            RHB

Jak často?

V současnosti se nejčastěji podává kyselina hyaluronová formou třech injekcí do kloubu s rozestupem mezi jednotlivými dávkami. Možné je rovněž podání pouze jedné injekce se zvýšenou dávkou kyseliny hyaluronové. Při léčbě artrotických stavů je schváleno použití jedenkrát za šest měsíců (obvykle 1x za 1 rok).

Jak získat?

U artrózy kolenního kloubu 2-3 stupně je možné získat jednou za 6 měsíců příspěvek zdravotní pojišťovny formou předpisu zdravotnické pomůcky. Léčbu indikuje ošetřující lékař. 

Jaké přípravky?

Na našem pracovišti aplikujeme přípravky Durolane, Arthrovisc, Monovisc od renomovaných výrobců . 

Všechny u nás aplikované léky jsou samozřejmě schváleny SÚKL (Státní Zdravotní Ústav pro Kontrolu Léčiv).